Prominent & Leading Manufacturer from Vasai Virar, we offer 30w-90w boat led street light, 240w ranger module led floodlight, modular flood lights, hi mast flood light, 50 watt led flood light and marvel 60 watt led floodlight.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Sensor | No |
| Input Voltage | 100-240V |
| Color Temperature | 6500K |
| Model Name/Number | BOT LED STREET LIGHT |
| Fixture Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Whitelight |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 150 Watt |
| Lighting Color | Pure White |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Pack Type | Box |
Being a well-distinguished company in the market, we are into offering 240 Watt LED Flood Light.
Price Range: Rs 6500-7800 Per Piece
₹ 9550 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | whitelight |
| Power | 450W |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | WL-MODULAR500 |
| Beam Angle | 90 |
| Led Model | 2835 |
| Lighting Type | LED |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 9050 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | whitelight |
| Power | 300W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | WL-HIMAST300W |
| Beam Angle | 90 |
| Led Model | 2835 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Whitelight |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 50 Watt |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Pure White |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Pack Type | Box |
We are one of the most reliable companies in this domain and are into offering 50 Watt LED Flood Light.
Price Range: Rs 950-600 Per Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Marvel |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 60 Watt |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Pack Type | Box |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Star Plus |
| Power | 400 Watt |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium |
| Beam angle | 280 Degree |
| Input Voltage | 140~240 V |
| Colour | 6500 k |
Minimum order quantity: 5 Piece
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are providing a broad array of 400 Watt Star Plus LED Flood Light.
Price Range: Rs 3850-600 Per Piece
₹ 35050 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | whitelight |
| Power | 500W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Model Name/Number | WL-STADIUM FLOOD500 |
| Beam Angle | 90 |
| Led Model | 2835 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Regal |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 20 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 2700-3000 K |
| Pack Type | Box |
Deepak Singh (Partner)
Whitelight Enterprises
E/403, Poonam Orchid, Bolinj Road, Yashwant Nagar, Virar
Vasai Virar - 401303, Palghar, Maharashtra, India