Prominent & Leading Manufacturer from Vasai Virar, we offer 200w-350w aura glass highbay, 80w-240w exter led highbay and 1000w mh stadium flood light.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200 W |
| Colour Rendering Index | 6500K |
| HID And Fluorescent | LED |
| Luminaire Light Beam Spread | 90 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| On or Off Cycles | NO |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Price Range | 3500-15000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | WHITELIGHT |
| Model Name/Number | JUMBO 1000W STADIUM |
| Beam Angle | 5 TO 90 DIGREE |
| Body Material | Aluminium |
| Input Voltage | 220V AC |
| Warranty | 3 YEARS |
| Features | ALUMINIUM DIA CASTING |
| Driver | PHILIPS /HR/FULHAM |
| Luminous Flux | 120LM/WATTS |
| Housing | DIA CASTING |
| Casting Weight | 25KG |
| Total Weight | 28KG |
| Certification | BIS,ISO,LM80,LM79 |
| CRI | 80TO90CRI |
| Surge Protection | 12KVA |
| Operating Voltage | 220V AC |
| Color Temperature | 65000K |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 1000W |
| Country of Origin | Made in India |
| Lumens | 10000 lumen |
| Voltage | 220-240 V |
Minimum order quantity: 5 Piece
Deepak Singh (Partner)
Whitelight Enterprises
E/403, Poonam Orchid, Bolinj Road, Yashwant Nagar, Virar
Vasai Virar - 401303, Palghar, Maharashtra, India