Pioneers in the industry, we offer 7w-50w gloria surface, led downlight panel, cob surface downlight, cob led downlight and aura cob spot light from India.
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Philips |
| Body Material | Chrome |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP40 |
| Power | 20 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7 W |
| Shape | Round |
| Body Material | Polycarbonate |
| Warranty | 2 Years |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Indoor |
| Brand | Jyotika Lite |
| IP Rating | IP55 |
| Voltage | 220-240 V |
| Lens Diffuser | PC Diffuser |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Light Color | Neutral White |
| Lighting Color | Warm White |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 40 Watt |
| Model Name/Number | Surface WL-40 |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Whitelight |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Brand | Whitelight |
| Color Temperature | 2700 K |
| Power | 5 Watt |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | ISO |
| Input Voltage | 220-240 V |
| Material | Aluminium |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Lumens | 500 lumen |
| Usage/Application | Indoor |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Color Temperature | 2700K |
| Brand | WHITE LIGHT |
| Power | 9WATTS |
| Lighting Color | Warm White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 2 Year |
| Certification | RoHS |
| Input Voltage | 240 |
| Luminous Flux | 1080LM |
| Usage/Application | Indoor |
| Lighting Type | COB SPOTE LIGHT |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 10 Piece
Deepak Singh (Partner)
Whitelight Enterprises
E/403, Poonam Orchid, Bolinj Road, Yashwant Nagar, Virar
Vasai Virar - 401303, Palghar, Maharashtra, India