Pioneers in the industry, we offer led profile hanging light, led linear hanging light and led linear light from India.
₹ 9550 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP55 |
| Brand | Whitelight |
| Wattage | 12 W |
| Lighting Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type | Commercial |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | office |
| Style | Traditional |
| Wattage | 36W |
model no: wl-2750 linear
installation : recessed / armstrong celling wattage : 36w / 50w / 60w
dimensions :1195x145. 0x81mm ht
diffuser : pmma
led:bridgelux
driver: philips / fulham
lumens: cc100 lm/w, cv80 lm/w
colour temp: 3000k / 4000k / 6500k
ip rating :20
material: aluminum
weight: 3. 2 kg range
2ft / 4ft / 8ft
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Base Type | led |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape | Linear |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | office |
Minimum order quantity: 50 Piece
model no: wl- 5230 linear
installation : recessed / armstrong celling wattage : 36w / 50w / 60w
dimensions :1195x145. 0x81mm ht
diffuser : pmma
led:bridgelux
driver: philips / fulham
lumens: cc100 lm/w, cv80 lm/w
colour temp: 3000k / 4000k / 6500k
ip rating :20
material: aluminum
weight: 3. 2 kg range
2ft / 4ft / 8ft
Deepak Singh (Partner)
Whitelight Enterprises
E/403, Poonam Orchid, Bolinj Road, Yashwant Nagar, Virar
Vasai Virar - 401303, Palghar, Maharashtra, India